Kocaeli-Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Cumhurbaşkanlığı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık” projesi kapsamında çalışmalarını hassasiyet ile gerç

|

İMES Dilovası OSB'de Sıfır Atık ile Doğamızı Koruyoruz

“SIFIR ATIK TAHÜTNAMESİ TÜM İŞLETMELERE DAĞITILDI”

İMES Dilovası OSB’de küçük sanayi sitesi ile toplamda 308 işletme faaliyet göstermektedir. Yılda 750 milyon dolar ihracatın yapıldığı bölgede üretim ve hizmet süreçleri her geçen gün hızla devam ediyor. Sıfır Atık projesi kapsamında işletmelerin atık yönetim süreçlerini ve aynı zamanda yükümlülükler ile ilgili bilgileri öğrenebileceği “Sıfır Atık Taahhütnamesi” tüm işletmelere dağıtılarak, bilgilendirme yapıldı.

“SIFIR ATIK KUTULARI ÜCRETSİZ VERİLDİ”

Sıfır Atık kapsamında metal, plastik, karton, diğer atıkların depolanması ve ayrıştırılması adına İMES Dilovası OSB tarafından atık kutuları hazırlandı. Kutular tüm işletmelere ücretsiz bir şekilde dağıtılarak, kullanılması ile ilgili tüm bilgilendirme işlemleri yapıldı.

İMES Dilovası OSB Bölge Müdürlüğü sanayicilerinin Sıfır Atık ile ilgili tüm uyum süreçlerinde yanında oluyor. Çevre Yönetimi Birimi koordinesinde atıkların toplanması ve bildirim aşamasında sanayiciler destekleniyor. 

“ÇEVREYE ZARAR VEREN DEĞİL, DEĞER KATAN OSB”

ISO 14000 serisi standartları, özünde, doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan standartlar bütünüdür. Bunu da çevre performansının izlenmesi ve sürekli iyileştirilmesi temeline dayandırmakta ve çevre faktörlerine ilişkin olarak ilgili mevzuat ve kanunlar tarafından tanımlanmış koşullara uymayı şart koşmaktadır.

İMES Dilovası OSB, 301 hektarlık alanında ağırlıklı makine sektörüne yönelik faaliyet gösteren işletmeler ile ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor. Çevresinin her türlü alanda korunması ve zarar verici üretim yapılarının engellemesi için özenle çalışmalar yapıyor. ISO 14000 ile çevrenin korunması standartını daha kaliteli hale getirdi.

“SIFIR ATIK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İLE FARKINDALIK OLUŞTURULDU”

İMES Dilovası OSB Çevre Yönetimi Birimi tarafından çevrimiçi Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Firma temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda Sıfır Atık Yönetmeliği, sıfır atık yönetim sistemi, OSB uygulamaları ve bütünleşmiş çevre bilgi sistemi üzerinden bildirim uygulamaları ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.
Çevre Yönetimi Birim Sorumlusu Zeynep SOYER tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi eğitim toplantı soru ve görüşlerin paylaşılmasının ardından son buldu.


Yorup Yap

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.